Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja
w Benicach

Historia

Pierwszy kościół benicki pw. św. Mikołaja ufundowali i wyposażyli Doliwowie w XIII w. Został on erygowany w 1358 r., zniszczony w 1510 r. Benice od XIV-XVI wieku były miastem należącym do rodziny Rozdrażewskich. W drugiej połowie XVI wieku weszły w skład dóbr krotoszyńskich. Obecny kościół parafialny: murowany, jednonawowy, renesansowy, z wysoką wieżą, zbudowany został w 1598 r. z fundacji Anny z Łukowa Rozdrażewskiej, tutaj też znajduje się jej nagrobek (patrz: zdjęcie obok). Kościół został konsekrowany w 1644 r. przez biskupa sufragana poznańskiego Jana Baykowskiego. Od 1790 roku kościół posiada relikwie Krzyża Świętego. W 1908 r. kościół został zniszczony od wewnątrz przez pożar. Został na nowo odrestaurowany i wyposażony. W roku 1912 konsekrowano nowy ołtarz główny. W czasie drugiej wojny światowej, po aresztowaniu ks. proboszcza Franciszka Grześka, kościół zamknięto i zamieniono na magazyn. Naczynia liturgiczne, sprzęt kościelny i dzwony zostały zrabowane przez okupanta. W styczniu 1945 roku świątynia została uszkodzona na skutek walk, po wojnie kościół odnowiono.